Glæd jer til:
Beliggende ud til smukke Emerald Bay, hvor Phukets turistbyer føles som en saga blot
Bo med egen pool i de stilede og særdeles komfortable pavilloner
Spa eller strand? Der er rig mulighed for begge
Børnene vil nyde den store og virkeligt fine Kids Club
Guidet tur til Phuket Old Town
Rosewood Phuket 5+* strækker sig 600 m langs den skønne Emerald Bay i det sydvestlige Phuket. I har nærmest stranden for jer selv og Phukets ellers farverige liv synes som en saga blot. Her er ingen kulørte lamper, blot svajende palmer og ro. Resortets stilede design og afslappede atmosfære giver de fleste lyst til at blive lidt længere.
En tropisk oase for børn og voksne
Med sine lave huse, frodige taghaver og rene linjer, smelter Rosewood Phuket diskret ind i den jungleklædte bjergside. Når I kigger ud fra de øvre områder ned over resortet, øjner I tropeskov, strand og Andamanhavets blå bølger. Bedst af alt kan I derudover nyde godt af rendyrket luksus, suveræn service og de nyeste faciliteter i absolut topklasse – til såvel familien som romantisk tosomhed.
Spa, pool, gastronomi eller Kids Club?
Fællesnævneren for Rosewood Phuket er velvære, og resortet giver jer de bedste rammer til at skabe ro og til at nyde tid sammen. Måske er I mest til afslappende dage ved poolen og et besøg i ”Asaya”, som er Rosewood Phuket’s fænomenale spa og velværeområde? Måske en romantisk middag på Ta Khai, som på fineste vis afspejler en lokal Thai fiskelandsby. Eller måske er det den imponerende kids club, der trækker, hvor selv voksne har lyst til at være barn for en stund.
Oplev Phuket Old Towns lokalliv og gadekøkkener
Glæd jer også til at udforske Phuket Old Town i selskab med en lokal guide, som fortæller om byens historie og hemmeligheder, mens I smager jer vej gennem byens farverige markeder og gadekøkkener. Turen er inkluderet i prisen.
Villaer og pavillioner med plads til alle
I bor i en suite på 74 m2 med to mindre terrasser. Her er en dobbeltseng til forældrene og en stor daybed, der kan laves om til en dobbeltseng til børnene. Værelserne ligger alle i stueetagen og terrasserne er overdækket. Overvej at opgradere til Ocean View Pavilion – og rejser I flere sammen er der også pavilloner og villaer med flere soveværelser. Her er plads til alle.