
Jeres helikopter starter fra Kahuli på nordkysten af Maui, hvorfra I flyver over tågeregnskoven i West Maui Mountains. De forrevne bjerge åbner for udsigter mod dybe kløfter, hvor vandfald bruser ned for at ende i floder med kurs mod den rå kyst.
Hele vejen har I headset på, så I kan høre guiden/piloten fortælle om natur, historie og legender på Maui.
De spedalske på Molokai
Fra Maui går jeres tur i helikopter nu over Pailolo Channel mod øen Molokai, hvor klipperne når nye spektakulære højder og rå former. Her er nogle af Hawaiis højeste vandfald.
Meget få kommer til Molokai, og endnu færre kommer på øens nordlige del, halvøen Kalaupapa. Fra det flade land ud mod kysten rejser klipperne sig som en lodret mur lidt inde på land og isolerer området fuldstændig. Netop af den grund er halvøen blevet brugt til hjem for spedalske. I ser det fra luften.
I helikopter over 17 vandfald på stribe
Fra Molokai flyver I tilbage over betagende Maui med Launiopoko, Olowalu, Ukumehame og vandfaldet “Wall of Tears” i Waihee Valley, der i virkeligheden er 17 vandfald, der falder side om side ned over de frodige bjergsider. Glæd jer til en eventyrlig tur i helikopter over Maui og Molokai.