Glæd jer til:
Hotel i første række til Copacabana
Jeepsafari til de skønneste steder i Rio de Janeiro
Guidet rundtur til Rio de Janeiros markeder
Kolonitidens Olinda med guidet sightseeing
Bungalow, strandliv og natur i surfernes Praia da Pipa
Dette er rejsen til Brasilien for jer, der vil have god tid til at opleve og samtidig vil rejse hjem med mangfoldige indtryk i bagagen. En rejse med fokus på nutid, fortid og velfortjent dasetid.
Rios markeder og attraktioner
I bor på hotel i første række til Copacabana i Rio de Janeiro og kommer hele vejen rundt til byens største attraktioner samtidig med, at I har god tid til at udforske byen på egen hånd.
I skal på jeepsafari til regnskoven og bl.a. den store Kristusfigur på Corcovado, og I kommer med privat guide til byens mest spændende markeder tæt på den lokale kultur og mange farverige oplevelser.
Kolonitidens Olinda
Efter storbyliv i Rio de Janeiro venter det historiske Brasilien i UNESCO-beskyttede Olinda. Det er en af de bedst bevarede byer fra kolonitiden og samtidig et kreativt og kulturelt centrum.
I bor i en af de mest berømte og pittoreske gader på byens bedste hotel, hvor I har et af de bedste værelser. En privat guide er klar til at vise jer klostre, kirker, gallerier, værksteder og fænomenale udsigtspunkter. I skal nok selv finde byens skønne barer og restauranter.
Strandliv i Praia da Pipa
Til sidst venter den hyggelige strandby Praia da Pipa, hvor vi har håndplukket en charmerende pousada i et kæmpe tropisk haveanlæg. I bor i en vildt charmerende bungalow omgivet af tæt, tropisk vegetation.
I Praia da Pipa er nogle af Brasiliens smukkeste strande og flot natur, hvis I vil snøre vandreskoene. Vandet bebos af skildpadder, delfiner og surfere, og stemningen i byen er helt nede på jorden. I skal bare slappe af, bade og nyde at være sammen på en vidunderlig rejse til Brasilien.
Flyruterne fuldender det skræddersyede eventyr
Brasilien er ikke lige om hjørnet, men når det er sagt, så er ruten lagt på en måde, der sikrer jer mindst mulig rejsetid. I flyver nemlig til Rio de Janeiro, når I rejser til Brasilien, men hjem fra Natal tæt på Praia da Pipa.
Alt på denne rejse kan skræddersys til jeres ønsker. Tal med jeres rejserådgiver, hvis I f.eks. vil forlænge med besøg ved Iguazù-vandfaldene eller det store naturområde Pantanal.